31. mail 2002 Narva Aleksandri kiriku varemetes
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
dirigent VELLO PÄHN
solistid:
KALUDI KALUDOW (tenor, Bulgaaria)
JORMA HYNNINEN (bariton, Soome)
ALEKSANDR MIHHAILOV (bass, Eesti) †
Kaastegev Narva Aleksandri kiriku koor
Kuningas Arthuri Gala patroon
TOOMAS SAVI
Enamus eestimaalastest ei kujuta ette, kuivõrd muljetavaldav ehitis on Narva Aleksandri kirik. Arhitekt Otto Pius Hippiuse (Tallinna Kaarli kirik, Sangaste loss) poolt projekteeritud omapärase kaheksanurkse põhiplaaniga hoonet hakati Kreenholmi vabriku tellimusel ehitama 1881. aastal. Teises Maailmasõjas sai osaliselt kannatada kiriku katus, täielikult hävines torn. Kümne aasta eest tagastati vahepeal laohoonena kasutatud kirik kogudusele ja ootab kõigi hea tahtega inimeste abi, et paraneda ajaloo haavadest. Tulevikus võiks Aleksandri kirikust saada Ida-Virumaa väärikaim kontserdisaal.
Viienda Kuningas Arthuri Gala tulemusena kogunes kiriku katusekupli taastamiseks 80 000 krooni.
Kontserdipäeval toimus kirikus Eesti Sisearhitektide Liidu seminar, mille lõpus anti kätte tänavused ESL aastapreemiad.
“Minu südamlikud tervitused ja soovid kontserdi õnnestumiseks. Loodan, et Kuningas Arthuri Gala toob lähemale päeva, mil Narva Aleksandri kirik saab täielikult taastatud.”
Tema Kõrgeausus Kuninganna Silvia
Meie südamilikud tänud:
SUURANNETAJAD
Energoremont AS
Kreenholmi Valduse AS
TOETAJAD
Eniro Eesti AS, Finnair, Hotell Viru, ESS Ida, Gevalia, Edelaraudtee,
Eesti Raudtee, Statoil, Papyrus, Akadeemia Trükk
KOOSTÖÖPARTNERID
Eesti Sisearhitektide Liit
EV Kultuuriministeerium, ERSO
Narva Linnavalitsus, Narva Aleksandri kiriku kogudus,
TÜ Narva Kolledzh, Royal Service OÜ
MEEDIAPARTNERID
Eesti Televisioon, Eesti Raadio, Postimees
Kuningas Arthuri Fondi toetab SEB
KALUDI KALUDOW (tenor) oli 11 aastat Sofia Rahvusooperi esitenor, praegusel hetkel elab Poolas, on festivali Viva il canto kunstiliseks juhiks ning esineb aktiivselt kõikjal maailma ooperilavadel: Milano La Scala, Genua, Nancy, Kopenhaagen, Dresden, Houston, Chicago,Philadelphia, Rooma, Buenos Aires, Savonlinna (Radames, Erik, Turiddu, Alvaro, Macduff), Berliini Riigiooper, Hamburgi Riigiooper, Santiago, Firenze, Amsterdam ja Malaga.
JORMA HYNNINEN (bariton) on vaieldamatult Soome kuulsaim bariton, kelle hääl on kõlanud enamikus maailma tuntuimatest ooperiteatritest: New Yorgi Metropolitan, Milano La Scala, Chicago, San Fransico, Pariis, Berliin, Hamburg, München, Buenos Aires, Barcelona, Madrid, Viini Riigiooper ja Moskva Suur Teater. Lisaks ooperirollidele, millest tuntuimad on Rodrigo, krahv Almaviva ja Jevgeni Onegin, samuti peaosad mitmetes Soome heliloojate algupärandites, on Jorma Hynninen oodatud esineja maailma kontserdilavadel ning ta on salvestanud arvukalt heliplaate. Jorma Hynninen on olnud Soome Rahvusooperi ja Savonlinna Ooperifestivali kunstiline juht, lauljakarjäärile on lisandunud ka pedagoogiamet Sibeliuse Akadeemia lauluosakonna professorina.
ALEKSANDR MIHHAILOV (bass) lõpetas Tallinna G. Otsa nimelise Muusikakooli ning Eesti Muusikaakadeemias. Tema õpetajateks olidd Ervin Kärvet, Teo Maiste ja Virgilius Noreika. 1995. aastast laulis Aleksandr Mihhailov Eesti Rahvusmeeskooris. Laulja ooperidebüüt sai teoks teatris “Vanemuine”, kus ta esitas vürst Gremini osa P. Tshaikovski ooperis Jevgeni Onegin. Kahjuks on Aleksandr Mihhailov meie hulgast igaveseks lahkunud.
VELLO PÄHN töötas pärast õpinguid Tallinna ja Peterburi Konservatooriumis kaheksa hooaega Rahvusooperis Estonia, millele on järgnenud vabakutselise dirigendi karjäär paljudes teatrites (Milano La Scala, Berliini Riigiooper, Savonlinna Ooperifestival, Dresdeni Semperoper, Göteborgi Ooper jt) ja kontserdisaalides mitmel pool Euroopas, USA-s ja Jaapanis. Alates 1988. aastast on Vello Pähn regulaarne külaline Pariisi Rahvusooperis, alates 1992. aastat seob teda tihe koostöö Hamburgi Riigiooperiga. Mõned aastad tagasi juhtis Vello Pähn Eesti Muusikaakadeemia ooperistuudiot, viimased neli hooaega oli ta Kuopio Linnaorkestri peadirigendiks Soomes. Möödunud hooajal juhatas ta Puccini Madama Butterflyd ning Donizetti Armujooki Berliini Riigiooperis, samuti sai teoks tema debüüt Viini Riigiooperis. Järgnevatel hooaegadel seovad Vello Pähna jätkuvad lepingud Hamburgis, Berliinis, Pariisis ja Milaanos.
EESTI RIIKLIK SÜMFOONIAORKESTER kutsuti esimest korda kokku detsembris 1926. Väikesest raadioorkestrist Eesti esindusorkestriks kasvanud ERSO repertuaar ulatub barokkmuusikast nüüdisaja heliloominguni sh Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Eduard Tubina ja Lepo Sumera sümfooniliste teoste esmaettekanded. 100-liikmeline ERSO annab tänapäeval aastas umbes 60 kontserti, esitades tavaliselt kolm kuni neli uut kava kuus. ERSO salvestab regulaarselt muusikat Eesti Raadiole ning on teinud koostööd plaadifirmadega Virgin Classics, Alba Records, BIS, Antes Edition, Globe, Signum, Ondine, Finlandia Records, Consonant Works ja Melodija. Viimastel aastatel üha enam tähelepanu pälvinud plaadistused kulmineerusid 2004. aastal võidetud eesti muusikute esimese Grammyga koos tütarlastekooriga Ellerhein ja Eesti Rahvusmeeskooriga orkestri loomingulise nõustaja Paavo Järvi dirigeerimisel. Märtsis 2006 valiti ERSO poolt salvestatud Edvard Griegi “Peer Gynt” BBC Music Magazine 18 000 lugeja poolt aasta parimaks heliplaadiks orkestrimuusika kategoorias.
Läbi 75-aastase ajaloo on ERSO peadirigentideks olnud Olav Roots, Paul Karp, Roman Matsov, Neeme Järvi, Peeter Lilje, Leo Krämer, Arvo Volmer ning aastast 2001 Nikolai Aleksejev.
Kava:
Henry Purcell (1659-1695)
Avamäng (KING ARTHUR)
Giuseppe Verdi: (1813-1901): Se quel guerrier io fossi! / Celeste Aida
Radamesi romanss (AIDA)
Giuseppe Verdi: Per me giunto / Io morro
Rodrigo surmastseen (DON CARLOS)
Aleksandr Dargomõþski (1813-1869): Oh, toto vse võ devki molodõje
Möldri aaria (RUSSALKA)
Giacomo Puccini (1858-1924): E lucevan le stelle
Cavaradossi aaria (TOSCA)
Richard Wagner (1813-1883)
3. vaatuse sissejuhatus (LOHENGRIN)
Richard Wagner: O du mein holder Abendstern
Wolframi laul (TANNHÄUSER)
Giacomo Puccini: Nessun dorma
Calafi aaria (TURANDOT)
Pjotr Tshaikovski (1840-1893): Võ mne pisali
Onegini aaria (JEVGENI ONEGIN)
Pjotr Tshaikovski: Ljubvi vse vozrastõ pokornõ
Gremini aaria (JEVGENI ONEGIN)
Giuseppe Verdi: E lui! desso! l’Infante! / Dio, che nell’ alma infondere
Carlo & Rodrigo duett (DON CARLOS)
Õhtu juht MART MIKK
Kontserdi produtsent ELINA KIRT