Klaudia Maldutise stipendiumi sai Laura Maya y Rosiers

Estonia Seltsi juhataja Mart Mikk andis Valges saalis toimunud seltsi koosolekul Eesti Rahvusballeti solistile Laura Maya y Rosiersile üle Klaudia Maldutise nimelise loominguliseks tegevuseks mõeldud stipendiumi ning sellega kaasneva Ivo Lille loodud klaasist rändauhinna, mis varasemalt on kaunistanud Marika Muiste, Aleksander Prigorovski, Triinu Leppiku ja Ketlin Oja kodusid.

Laura Maya on töötanud mitmetes teatrites, sh Flandria Kuninglikus Balletis, Landestheater Linzis ja Baieri Riigiballetis. Aastal 2018 liitus ta Eesti Rahvusballeti trupiga ning aastast 2020 on ta samas solist. Laura Maya lavatöö on pälvinud mitmeid auhindu. Biarritzi rahvusvahelisel klassikalise tantsu konkursil (2012) võitis ta pronksmedali. Tanzolymp võistlusel Berliinis võitis ta IV auhinna ja stipendiumi Müncheni Balletiakadeemia, Goh Balletiakadeemia (Vancouver) ja Washingtoni Balleti kursustele (2014). Londoni Kuningliku Balleti suvekursustel sai ta eripreemia aastatel 2012, 2013 ja 2014. Aastal 2020 oli ta Eesti teatri aastaauhindade nominent balleti kategoorias nimirolli eest Schiavoni balletis „Alice Imedemaal“, peaosa eest Prokofjevi balletis „Romeo ja Julia“ ning Stella rolli eest Meckleri/Ochoa/Salemi balletis „Tramm nimega Iha“. 

Klaudia Maldutis (1910–1995) õppis tantsimist Rahel Olbrei juures ja oli aastatel 1926-1944 Estonia balletisolist ja priimabaleriin. Tema tipprollideks kujunesid Odette Tšaikovski “Luikede järves” ja nimiosa Adami “Giselle”’is, eriti aga Tao-Hoa osa Glieri “Punases moonis”, kus avaldus tema erakordne dramaatiline anne. Klaudia Maldutis tantsis ennast lühikese ajaga teatrikülastajate südamesse. 1944. aastal põgenes ta Rootsi, sealt edasi Itaaliasse ning alates aastast 1947 sai tema uueks kodumaaks Argentina, kus ta tantsis esmalt mõningaid solistirolle Teatro Colonis, hiljem tegutses tervelt 20 aastat vabakutselise tantsijana üle kogu riigi koos oma abikaasa Kaljo Kõksiga. Alles 1994. aastal kolis Klaudia Maldutis tagasi Tallinnasse, kus tema auks etendus Estonias Adami “Giselle”. Napilt aasta hiljem lahkus armastatud tantsija meie hulgast igaveseks.

2006. aastal Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde loodud Estonia Seltsi allfondist antakse välja Helmi Puuri, Klaudia Maldutise, Tiit Kuusiku ja Naan Põllu nimelisi stipendiume. Kuna eelmisel aastal jäi piirangute tõttu seltsi jõuluüritus ära, sai korraga pidulikult meeles peetud nii 2020. kui ka 2021. aasta laureaate.

Foto: Reelika Riimand
Foto: Reelika Riimand
Foto: Reelika Riimand