Naan Põllu stipendiumi sai Karis Trass

Tenor Naan Põllu nime kandva stipendiumiga premeerib Estonia Selts iga nelja aasta tagant üht Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia laulu eriala üliõpilast eesti heliloojate vokaalteoste esitamise eest. Seekord osutus stipendiumi vääriliseks metsosopran Karis Trass, kes on laulnud Ester Mägi, Tõnu Kõrvitsa ja teiste heliloojate kammermuusikat. Varasemalt on Eesti Rahvuskultuuri Fondi juures asuvast allfondist saanud toetust Simo Breede, Karolis Kaljuste, Ille Saar ja Raiko Raalik.

Aastal 2019 omandas Karis bakalaureusekraadi klassikalise laulu erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Heli Veskuse käe all. Hooajal 2019/20 õppis ta Berliini Hanns Eisleri nimelises Muusikakõrgkoolis Anna Samuili lauluklassis. Ta on osalenud Bo Rosenkulli ja Hermann Keckeisi meistriklassides ning täiendanud end Kamal Khani ja Jon Thorsteinssoni juures. Trass on laulnud solistina Kiili Vanamuusikaansambli koosseisus ning laulis hooajal 2017/18 Savonlinna Ooperikooris. Lisaks muusikale on Karis Trass tegelenud tantsimisega ning treeninud end tantsutrupi Palestra koosseisus. Alates hooajast 2021/2022 on ta Rahvusooper Estonia stipendiaat.

Naan Põld (1921–1998) alustas lauluõpinguid Tallinna Konservatooriumis, sõjakeerises lahkus ta Saksamaale ning jätkas õppimist tuntud professori Frederick Husleri käe all, kelle mõjul sai temast eelkõige kontserdi- ja oratooriumilaulja. Akadeemia lõpetas ta aurahaga ning hakkas lauljaameti kõrvalt oma teadmisi noorematele edasi andma. 1962–1988 töötas ta Hamburgi Muusika- ja Teatrikoolis laulupedagoogina, hiljem juba professori ja lauluosakonna juhatajana. Tema õpilaste hulka kuuluvad Christina Hagen, Wolfgang Schöne, Bernd Weikl, Jan-Hendrik Rootering ja teised. Lauljana saavutas Naan Põld rahvusvahelist tunnustus Bachi passioonide, Mozarti ja Verdi reekviemi, Haydni oratooriumide ning Händeli ooperite solistina. Ainuüksi Evangelisti Bachi “Matteuse passioonis” laulis ta 210 korral mitmel pool maailmas. Väga palju esitas ta eesti autorite loomingut, tema repertuaari kuulusid Eduard Tubina, Mart Saare, Tuudur Vettiku, Eduard Oja, Riho Pätsi ja Alfred Karindi laulud.

2006. aastal Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde loodud Estonia Seltsi allfondist antakse välja Helmi Puuri, Klaudia Maldutise, Tiit Kuusiku ja Naan Põllu nimelisi stipendiume.

Foto: Reelika Riimand
Foto: Reelika Riimand
Foto: Reelika Riimand